Drogie Koleżanki i Koledzy,

Z przyjemnością zapraszam do udziału w VIII Klinicznym Forum Ekspertów Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, które odbędzie się w dniach 26-28 października 2023 r. w Hotelu Focus Premium w Warszawie.

Medycyna wymaga ciągłego samokształcenia, żebyśmy jak najlepiej mogli służyć naszym pacjentom. Wiedza, którą zdobywamy w trakcie studiów i kursów, szybko się starzeje i może być niewystarczająca dla prawidłowego rozpoznania i skutecznego leczenia w bardzo szybko zmieniającym się Świecie. Dotyczy to nie tylko „świeżego” absolwenta medycyny, jak i też wieloletniego praktyka. Dlatego też kontynuujemy spotkania w ramach Klinicznego Forum Ekspertów, które nie tylko oferuje najnowszą wiedzę i standardy, ale przede wszystkim jest platformą dyskusji, polem wymiany doświadczeń oraz możliwością konfrontacji często odległych schematów diagnozy i leczenia tej samej choroby. W ciągu siedmiu poprzednich edycji Klinicznego Forum Ekspertów zebraliśmy wiele cennych uwag i propozycji dotyczących naszego spotkania, które systematycznie wdrażamy, starając się przedstawić Państwu nie tylko doskonale zorganizowane spotkanie, ale przede wszystkim wysoki poziom naukowy oraz niepowtarzalną atmosferę, której jesteście Państwo współautorami.

Po raz pierwszy w historii naszych spotkań organizujemy Forum z udziałem Sekcji Problemowej PTA „Anafilaksja, Alergia na jady owadów, Mastocytoza” – rozszerzamy naszą ofertę dla wszystkich uczestników, gdzie obok tradycyjnych tematów dot. Alergii, Astmy, POChP i innych chorób płuc, mogą Państwo dotknąć budzących wiele pytań kwestii dot. postępowania w anafilaksji, rozpoznawania i różnicowania mastocytozy czy możliwości odczulania na jady owadów. Wraz z prof. Markiem Niedoszytko, odpowiedzialnym za tą część programową, mamy nadzieję, że ta propozycja spotka się z Państwa życzliwym zaciekawieniem i będzie cennym doświadczeniem w świecie, gdzie liczba prac oraz badań z trudem pozwala odnaleźć te wartościowe i wręcz niezbędne w naszej codziennej pracy z chorym.

Dlatego ufam, że nasze Forum stanie się dla Państwa kompasem prowadzącym do skutecznego leczenia osób cierpiących z powodu ciężkiej choroby alergicznej,  astmy, POChP czy mastocytozy. Jako specjaliści wiecie Państwo doskonale, jakim wyzwaniem jest leczenie tych chorób, tak by przywrócić maksymalnie możliwie wysoką jakość życia chorego i wydłużyć jego życie. Wierzę, że Kliniczne Forum Ekspertów przybliży Państwa do tego celu dzięki doskonałemu programowi naukowemu i wspaniałym wykładowcom, którzy jak co roku przybliżą Państwu dziś i jutro medycyny.

Do zobaczenia w Warszawie!

Prof. dr hab. n. med. Piotr Kuna
Kierownik Naukowy
VIII Klinicznego Forum Ekspertów
Polskiego Towarzystwa Alergologicznego